قلعه نویی: حرف های جباری افشین را از استقلال فراری داد ؛ به او چه ربطی دارد که من آمریکا رفته ام؟
سرمربی استقلال گفت: «جباری اگر در اسپانیا متولد می‌شد، الان در تیم ملی این كشور بازی می‌كرد. او  او می‌توانست در حد ژاوی فوتبال بازی كند.»

جام ورزشی؛ امیر قلعه‌نویی در مصاحبه ای مفصل درباره مجتبی جباری و اتفاقات حاشیه ای استقلال صحبت کرده است. این گفتگوی جالب را بخوانید.


در سالن بدنسازی مجموعه انقلاب مشغول ورزش است. از دستگاه دوچرخه بلند می‌شود و سراغ دستگاه اسكی می‌رود. ظاهرا روی پاهایش كار می‌كند. اگر خاطرمان باشد، اوایل فصل زانویش را به تیغ جراحان سپرد. به او نزدیك می‌شویم. بعد از یك سلام و احوالپرسی گرم، بحث استقلال وسط می‌آید..........

ادامه مطلب راببینیدابتدا موضوع بیانیه باشگاه علیه جباری را به او می‌گویم‌: «امیرخان! این چه بیانیه‌ای بود؟ باشگاه خودزنی كرد؛ به نظر شما این حرف‌ها علیه جباری درست بود؟» امیر كه همچنان مشغول ورزش است، نفس‌نفس‌زنان سر حرف را باز می‌كند: «من در حال رانندگی بودم كه زنگ زدند و گفتند باشگاه بیانیه‌ای درباره جباری صادر كرده. اصلا در جریان نبودم و اطلاعی از موضوع نداشتم. وقتی سر فرصت مطلب را خواندم، ناراحت شدم و به باشگاه زنگ زدم كه این چه بیانیه‌ای است. گفتم كه با كسی كه این كار را كرده برخورد كنید. بیانیه كار درستی نبود و بدون هماهنگی من نوشته شد اما در مورد جباری حرف‌هایی دارم. تا امروز حتی یك كلمه در این مورد حرف نزده بودم ولی باید واقعیت‌ها را ببینیم. جباری كاپیتان من است. باید حرفه‌ای رفتار كند و حرفه‌ای حرف بزند. در كارهایی كه به او ارتباط ندارد، نباید دخالت كند. من از جباری به عنوان كاپیتان انتظار دارم كه منافع باشگاه را در نظر بگیرد، نه اینكه فقط به فكر پول خودش باشد.»


قلعه‌نویی در ادامه شروع به تعریف از جباری می‌كند اما این حرف‌ها را می‌زند تا در ادامه انتقادهایش را مطرح كند: «ببینید! جباری اگر در اسپانیا متولد می‌شد، الان در تیم ملی این كشور بازی می‌كرد. او می‌توانست در حد ژاوی فوتبال بازی كند. سطح بازی جباری نه تنها از فوتبال ایران كه از فوتبال آسیا هم بالاتر است. من توانایی و هوش او را قبول دارم و می‌گویم كه او فوتبالیست با شعور، خلاق و باكلاسی است. او در زمین چیزهایی را می‌بیند كه هیچ بازیكن دیگری فكرش را هم نمی‌كند. از وقتی او به تیم ملی رفته، كلاس بازی تیم ملی هم فرق كرده است. منافذی را پیدا می‌كند كه بقیه هافبك‌ها نمی‌بینند اما جباری با این سطح فوتبال، باید خوش‌اخلاق باشد و حرفه‌ای رفتار كند. به جباری چه ارتباطی دارد كه من به آمریكا رفتم و در ایران نیستم؟ به هیچ‌كس ربطی ندارد كه من كجا می‌روم و چه كار می‌كنم. مجتبی به اندازه توانایی فوتبالش، اصول حرفه‌ای را رعایت نمی‌كند. شما عام به موضوع نگاه می‌كنید ولی من در زمین و تمرین‌ها با بچه‌ها كار می‌كنم و آنها را می‌شناسم. كاپیتان تیم باید دست راست سرمربی باشد. چرا مجتبی یكبار از پولش نگذشته و به باشگاه نگفته كه به جای پول من، حق و حقوق هاشم و امثال او را بدهید؟ كاپیتان تیم باید بزرگتر تیم باشد و در همه زمینه‌ها الگوی ما باشد. شما به رایان گیگز نگاه كنید. این همه سال در منچستر بازی كرده و كاپیتان این تیم است. مجتبی باید مثل گیگز باشد و بچه‌ها و جوانترهای تیم به او نگاه كنند ولی متاسفانه بعضی وقت‌ها زود از كوره درمی‌رود و آدم را ناامید می‌كند.»

قلعه‌نویی حالا از دستگاه پایین می‌آید تا راحت‌تر حرف‌هایش را بزند؛ او البته لابلای صحبت‌هایش چیزهایی می‌گوید كه درست به نظر می‌رسد: «به تیم ملی نگاه كنید. این تیم ملی با تفكر من بازی كرد. خداوكیلی بازی تیم ملی با مدل بازی استقلال فرق داشت؟ حالا هیچ‌كس نمی‌گوید تیم ملی با تفكر قلعه‌نویی به جام جهانی رفت. خود من هم دنبال این حرف‌ها نیستم ولی می‌گویم حتما ما كارمان را درست انجام می‌دهیم كه تیم ملی هم شاكله‌اش را روی استقلال می‌گذارد و با همین شیوه 3 بازی متوالی را می‌برد. تیم ما با همین شیوه و همین كادر به جمع 8 تیم آسیا رسیده و قهرمان لیگ برتر شده است. ما دنبال حفظ همین شرایط هستیم تا به قهرمانی در آسیا برسیم. مجتبی جباری به عنوان كاپیتان تیم باید با ما همراه باشد نه اینكه وارد اختلاف و دعوا شود.»


قلعه‌نویی در واكنش به این حرف كه امسال چرا مجتبی كمتر حاشیه داشت و فصل آرامی را گذراند، كمی عصبانی می‌شود چون به او می‌گوییم كه شما با هم هماهنگ بودید و بیشتر به حرف‌های جباری گوش می‌كردید. یعنی اگر می‌گفت فلان بازیكن به سیستم تیم نمی‌خورد و ریتم بازی را به هم می‌زند، شما به حرفش گوش دادید و او را كنار گذاشتید. به همین خاطر فصل آرامی داشت. قلعه‌نویی كه از این موضوع عصبانی شده، خیلی تند واكنش نشان می‌دهد: «اصلا اینطور كه شما می‌گویید نبوده. تیم با سلیقه من بازی كرده و هیچ كس در كادر فنی دخالت نداشته است. مجتبی بازیكن تاثیرگذاری است و به همین خاطر با تشخیص من در زمین نقش بازی می‌كند ولی اصلا اینطور نبوده كه با حرف او تصمیمی بگیریم. من نمی‌دانم این حرف‌ها را از كجا می‌آورید. اینها ساخته ذهن و تخیل شما است.»


قلعه‌نویی دوباره موضوع را به سمت جباری برمی‌گرداند و چیزهایی می‌گوید كه نشان می‌دهد چرا مربی موفقی است و تفاوتش با سایر مربیان كجاست: «من با 40 بازیكن و مربی و دستیار سر و كار دارم. باید چشم‌هایم باز باشد و همه چیز را ببینم اگر حواسم نباشد كه این تیم را با این همه حواشی نمی‌توانم اداره كنم. شما نمی‌بینید كه بعد از بازی و شكست تیم، حرف‌های جباری چه تاثیری روی یكی از بازیكنان داشته و باعث چه اتفاقی شده است. جباری علیه تیم و وضعیت باشگاه مصاحبه كرده اما بازیكن استقلال بعد از شكست به خانه رفته و از روی عصبانیت زده شیشه خانه را شكسته و با همسرش دعوا كرده است در حالی كه قرار بوده با هم به میهمانی بروند و اختلاف در خانه درست شده است. بعد همسرش قهر كرده و 6 ماه گذاشته رفته خانه پدرش. حالا این بازیكن با این روحیه خراب و داغان مگر برای ما بازیكن می‌شود؟ باید كلی انرژی و توان بگذاریم كه مشكل او را حل كنیم تا به زندگی‌اش برگردد. مجتبی باید اینها را هم در نظر بگیرد؛ حالا این بازیكن استقلالی است كه از روی ناراحتی شیشه خانه‌اش را شكسته یا مجتبی؟ به نظر من پژمان منتظری استقلالی است كه قید پیشنهاد یك و نیم میلیون دلاری را زده و در استقلال مانده است. از نظر من مجتبی هم استقلالی‌ است. او هم برای تیم زحمت كشیده ولی باید دنبال منافع باشگاه باشد.»


قلعه‌نویی كه خیلی از اتفاقات اخیر ناراحت است، به موضوع مذاكره‌ای كه بعد از حرف‌های جباری خراب شد اشاره می‌كند: «ما با آرش افشین پای میز مذاكره نشستیم و تمام كردیم تا به استقلال بیاید اما حرف‌های جباری درباره باشگاه باعث شد تا افشین عقب‌نشینی كند و بترسد كه مبادا پولش را ندهیم و همه زحمت‌های ما برای جذب او نقش برآب شد. حرف‌های مجتبی مذاكره با یك بازیكن دیگر را هم كه اسم نمی‌آورم به همین شكل خراب كرد. خب مجتبی چرا باید این حرف‌ها را بزند؟ مگر او بزرگ و كاپیتان تیم نیست؟ اگر مشكلی دارد، خیلی راحت با حرف زدن همه چیز قابل حل است ولی چرا باید كار به اینجا بكشد؟ وقتی كاپیتان تیم در مورد باشگاه این حرف‌ها را می‌زند، بازیكنی مثل افشین كه از بیرون به مجموعه ما نگاه می‌كند چه فكری پیش خود می‌كند و حق دارد كه نگران آمدنش باشد. حرف من این است كه از مجتبی بیشتر از این انتظار داریم. او بازیكن خوب و باكیفیتی است و همیشه برای باشگاه مورد احترام بوده. خود من هم سعی كردم تا به او كمك كنم و همیشه شرایط سخت و مصدومیت‌هایش را درك كردم. در طول فصل بارها گفتم كه باید از جباری تشكر كرد كه با درد و مصدومیت برای ما بازی كرده است. این نشان می‌دهد كه ما برای او احترام قایل شدیم ولی مجتبی شرایط ما را درك نكرد.»


قلعه‌نویی در آخر حرف‌هایش، چیزهایی می‌گوید كه نشان می‌دهد به احتمال زیاد مشكل استقلال و جباری حل می‌شود. در مجموع حرف‌های امیر را مرور می‌كنیم، هم تعریف و تمجید فنی از مجتبی وجود دارد و هم نقد به رفتار حرفه‌ای او. قلعه‌نویی در آخر هم می‌گوید: «هدف ما بستن تیم برای رفتن به فینال و قهرمانی در آسیا است. ما اول مهر در لیگ قهرمانان بازی داریم. الان وقت این حرف‌ها نیست و تمركزم روی تیم و آماده كردن بازیكنان است. اگر این حرف‌ها را هم به شما زدم، درد دل بود. از نظر من موضوع جباری هم مشكلی نیست كه حل نشود. او باید اصول باشگاه را رعایت كند. اول فصل كه با ما قرارداد امضا كرد، شرایط تیم را می‌دانست. پارسال، پیرارسال و هر سال می‌دانست كه استقلال چه باشگاهی است و چه مزایا و چه مشكلاتی دارد. الان هم وضعیت ما را می‌داند. هیچ سالی به این خوبی پول نگرفته و معتقدم كه با گذشت زمان موضوع حل می‌شود. مجتبی بین خود و خدایش قضاوت كند كه در این سال‌ها چقدر باشگاه به او كمك كرده و در شرایط سخت حامی او بوده و حالا او هم به عنوان یك بازیكن بزرگ، نقش خود را به درستی ایفا كند. از نظر من مجتبی یك بازیكن معمولی نیست. به همین دلیل انتظار ما از او بیشتر است.»
طبقه بندی: نقل وانتقالات ایران،
برچسب ها: استقلال، مجتبی جباری، امیر قلعه نویی،


تاریخ : شنبه 8 تیر 1392 | 02:49 ق.ظ | نویسنده : بابک استقلالی | نظرات