عکس‌های خاطره‌انگیز از نخستین قهرمانی ایران در آسیا

از شکستن طلسم 32 ساله تا آغاز محبوبیت ولاسکو!

تیم ملی والیبال ایران بعد از 32 سال با هدایت خولیو ولاسکوی آرژانتینی عنوان نخست رقابت‌های قهرمانی آسیا را به خود اختصاص داد.

خبرگزاری فارس: از شکستن طلسم 32 ساله تا آغاز محبوبیت ولاسکو!مجتبی ذکی‌زاده - خبرگزاری فارس، امیر حسینی، مهدی بازارگرد، حمزه زرینی، فرهاد ظریف، علیرضا نادی، فرهاد نظری افشار، مهدی مهدوی، آرش کشاورزی، جواد محمدی نژاد، آرش کمالوند، امیر غفور و محمد موسوی 12 ستاره والیبال ایران در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا در سال 2011 بودند که تیم ایران را پس از 32 سال به قهرمانی در آسیا رساندند و طلسم را شکستند، البته در این بین نباید از نقش پررنگ خولیو ولاسکو، خوان سیچلو و رضا ابراهیمی به راحت گذشت.

عکس‌های خاطره‌انگیز از نخستین قهرمانی ایران در آسیا

ایران در این دوره از مسابقات با قدرت ظاهر شد و در مرحله گروهی توانست ژاپن، مدافع عنوان قهرمانی را شکست بدهد و تا مرحله نیمه نهایی حتی یک گیم را نیز واگذار نکرد. والیبالیست‌های ایران در دیدار برابر کره‌جنوبی گیم اول را باختند و در دیدار فینال نیز گیم اول را به چین واگذار کردند و به جز این دو گیم سایر نتایج را به سود خود به پایان رساندند.

عکس‌های خاطره‌انگیز از نخستین قهرمانی ایران در آسیا

تیم‌هایی مانند کره‌جنوبی، چین و ژاپن که همیشه در مکان‌های اول تا سوم مسابقات آسیایی بودند در این دوره از پیکارها با تمام توانشان تنها موفق شدند 2 دو گیم را از شاگردان ولاسکو بگیرند. تیم ایران در عملکردی موفق در طول این مسابقات تنها دو گیم را به حریفان واگذار کرد که یکی به کره‌جنوبی بود و دیگری به چین، اما در سایر مسابقات خود با اقتدار حریفان را با نتیجه 3 بر صفر شکست داد.

عکس‌های خاطره‌انگیز از نخستین قهرمانی ایران در آسیا

تیم ایران در راه قهرمانی خود در مرحله گروهی تیم‌های افغانستان، تایوان و هند را با نتیجه 3 بر صفر را شکست داد و در مرحله دوم گروهی نیز پاکستان و ژاپن را نیز با همین نتیجه مغلوب کرد. سریلانکا حریف بعدی ایران بود که با نتیجه قاطع 3 بر صفر مغلوب ایران شود و پس از این تیم هم نوبت شاگردان پارک کی‌وون بود، آنها هم برابر ایران بازنده بودند و تنها فرقشان نسبت به حریفان قبلی ایران این بود که کره‌ای‌ها موفق شدند یک گیم از ایران بگیرند و در دیدار پایانی هم تیم ایران به سد محکمی به‌نام چین برخورد کرد که با غلبه 3 بر یک بر آن به بام قاره کهن ایستاد.

عکس‌های خاطره‌انگیز از نخستین قهرمانی ایران در آسیا

سرمربی کره‌جنوبی پارک کی‌وون بود، اما ملی‌پوشان ایران بدون توجه به این موارد هم قسم شده بودند تا دل مردم را شاد کنند که به هدف خود هم رسیدند. البته نباید به سادگی از حرکت افرادی که اطلاعات ایران را پیش از بازی با کره‌جنوبی به پارک داده بودند نیز گذشت؛ افرادی که خود را بخشی از والیبال ایران می‌دانند، اما در این دوره از مسابقات روی اصلی خود را نشان دادند و مشخص شد که در والیبال دنبال چه می‌گردند.

عکس‌های خاطره‌انگیز از نخستین قهرمانی ایران در آسیا

ملی‌پوشان ایران و کادر فنی در پایان این بازی بسیار خوشحال شدند، چراکه فشار روحی زیادی روی آنها بود. به هر حال شاگردان ولاسکو برای قهرمان شدن باید کره‌جنوبی را هم شکست می‌دادند و این کار را هم کردند.

عکس‌های خاطره‌انگیز از نخستین قهرمانی ایران در آسیا

 کره‌ای ها برای غلبه بر ایران دست به هر کاری زدند و حتی تماشاگران زیادی را هم به سالن مسابقه آورده بودند، اما این تماشاگران هم دست خالی سالن را ترک کردند و آنها هم نتوانستند در جدال با تماشاگران ایران موفقیتی کسب کنند. 

عکس‌های خاطره‌انگیز از نخستین قهرمانی ایران در آسیادیدار پایانی مسابقات جام ملت‌های آسیا با حضور بیش از 15 هزار علاقمند به والیبال در سالن 12 هزار نفری آزادی بین تیم‌های ملی ایران و چین برگزار شد.

شاگردان ولاسکو در گیم اول این دیدار همچون بازی نیمه‌نهایی برابر کره‌جنوبی بازی را واگذار کردند. چینی‌ها توانستند این گیم را با نتیجه (25-22) به پیروزی دست یابند، اما ملی‌پوشان ایران اجازه قدرت‌نمایی در سایر گیم‌ها را به چینی‌ها ندادند. والیبالیست‌های ایران با ارائه بازی زیبا و دیدنی در گیم دوم با نتیجه (25-18) به پیروزی رسیدند و قدرت خود را به رخ حریف نشان دادند.

در گیم سوم مربی چین با عصبانیت بازی را دنبال می‌کرد و بازیکنانش نیز روحیه مناسبی نداشتند و در برابر قدرت ایران تسلیم شده بودند. این گیم نیز با نتیجه (25- 19) به سود ایران به پایان رسید. در گیم چهارم نیز شاگردان ولاسکو برتر بودند و توانستند با نتیجه (25-16) به پیروزی دست یابند.
طبقه بندی:
برچسب ها: والیبال، قهرمانی اسیا، پس از32سال، عکس، عکسهای خاطره انگیز، خولیو ولاسکو، سرمربی ایران، سرمربی ارژانتینی الاصل،


تاریخ : دوشنبه 1 مهر 1392 | 08:11 ق.ظ | نویسنده : بابک استقلالی | نظرات