دغدغه من دغدغه ۶۰ میلیون ایرانی است

کی‌روش: مشکل این است که برخی مسئولان فوتبال ما را با اروپا مقایسه می‌کنند/ با کپی‌برداری به هیچ‌جا نمی‌رسیم

خبرگزاری تسنیم: سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: اگر احساس می‌کنید با کپی برداری از تمرینات فرگوسن یا اریکسون موفق می‌شوید اشتباه می‌کنید.
به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، کارلوس کی‌روش که در همایش علم و فوتبال حضور پیدا کرده بود، در پاسخ به پرسش بیژن ذوالفقارنسب

در خصوص مهمترین دغدغه‌های تیم ملی برای حضور در جام‌جهانی گفت: می‌خواستم از این فرصت استفاده و از تمام کسانی که این مرکز را ایجاد کردند تشکر کنم.

وی ادامه داد: می‌خواهم قدردانی خود را در این فرصت خاص به تمامی دوستان، پزشکان، مربیان، رسانه‌ها و اهالی فوتبال ابراز کنم که برای یادگیری در 10 یا 20 دقیقه از تجربیات 20 ساله آنها استفاده کنیم. از تمامی این افراد تشکر می‌کنم و واقعاً‌ از کسانی که این کنگره را تشکیل داده اند تشکر می‌کنم.

سرمربی تیم ملی فوتبال اظهار داشت: می‌خواهم ضمن قدردانی از استاد خودم آقای بورا میلوتینوویچ عذرخواهی کنم. من افتخار آشنایی با ایشان را در جام جهانی 90 پیدا کردم. آن زمان ایشان سرمربی تیم ملی کاستاریکا بود. من و سیموئز به دلیل اینکه اشتباه فکر کردیم نتوانستیم در زمان سخنرانی او در نشست حضور پیدا کنیم به همین دلیل بابت دیر رسیدنم از وی عذرخواهی می‌کنم.

کی‌روش گفت: بعد از طی کردن سالیان دراز و تمام تجربیاتی که ایشان دارند باید قدردانی ویژه‌ای از این مربی صورت بگیرد که هنوز هم با یک ذهن باز تمایل به یادگیری دارد.

سرمربی تیم ملی فوتبال عنوان کرد: این یک اتفاق فوق العاده و یک فرصت بسیار خاص است که بتوانیم یاد بگیریم و در مورد زندگی و فوتبال اطلاعات زیادی کسب کنیم.

کی‌روش خاطرنشان کرد: همیشه این افتخار را داشته‌ام که در طول سالیان مختلف که مشغول مربیگری در قاره‌های مختلف بوده‌ام با مربیانی آشنا شدم و همیشه این احساس را داشته‌ام که از آنها یاد بگیرم؛ فارغ از اینکه مربیان، بازیکنان برای چه تیم و قاره‌ای هستند، حال می‌خواهد یک بازیکن عربستانی باشد.

وی گفت: زمانی که در تیم اسپورتینگ لیسبون مربیگری می‌کردم بازیکن روسی در تیم ما وجود داشت. بعد از چند روز تمرین کردن می‌دیدم که او هر روز صبح در تمرین به صورت عجیب و غریبی احساس خوشحالی می‌کرد. از او سوال کردم که دلیل این خوشحالی چیست که گفت: سرمربی من! زمانی که هر روز صبح از خواب بیدار می‌شوم و انگشتان پایم را تکان می‌دهم و این صحنه بهترین اتفاق برای من است.

سرمربی تیم ملی اظهار داشت: این بهترین جمله‌ای بود که من در زندگی‌ام شنیده بودم. این بازیکن برای ما مقابل بیرامار بازی کرد و اتفاقا یک پاس گل هم داد اما همان شب تصادف بدی کرد و از گردن به پایین فلج شد. نام این بازیکن چپلدوف بود. این بزرگترین درس زندگی من بود که یاد گرفتم چگونه باید از فرصت‌ها استفاده کنم. این مسئله در کل زندگی فوتبالی من وجود داشته است.

کی‌روش با بیان اینکه هیچ وقت در لیگ حرفه‌ای بازی نکرده گفت: من هیچ وقت بازیکن حرفه‌ای نبودم چون در کشورم لیگ حرفه‌ای برگزار نمی‌شد اما همیشه با فوتبال بزرگ شدم. حتی پدرم هم مربی فوتبال بود و این ورزش در زندگی من جریان داشت. زمانی که کودک بودم کامپیوتر و یا وسیله‌ای برای بازی نداشتم به خاطر همین اسم بازیکنان بزرگی مانند سیموئز را روی کاغذ می‌نوشتم و با آن کاغذها فوتبال بازی می‌کردم. البته من به بازیکنان بزرگ افتخار می‌دادم که نام آنها را در تیم خودم قرار می‌دادم( با خنده).

وی درباره چگونگی مربی شدنش عنوان کرد: بعد از طی کردن دوره‌های مختلف تحصیلی به مربیگری رو آوردم و از دوومیدانی، بسکتبال و هندبال گرفته تا رشته‌های دیگر تجربه مربیگری دارم اما فوق لیسانس خود را در رشته مربیگری فوتبال گرفتم و با افتخار 9 سال در دانشگاه تدریس کردم.

کی‌روش یادآور شد: یادم می آید روز اولی که فرصت مربیگری در یک تیم جوانان نصیبم شد با اینکه تجارب زیادی به صورت تئوریک داشتم فقط یک سوال به ذهنم رسید و آن اینکه الان باید چه کاری انجام دهم. با داشتن تمام تجارب تاکتیکی، تکنیکی ، روحی، روانی و جسمانی وقتی مقابل بازیکنانم قرار گرفتم نمی‌دانستم باید چه کار کنم. وقتی بازیکنان تیمم مقابل من قرار گرفتند و از من پرسیدند که باید چه کاری انجام دهند، من به نوعی از آن وضعیت فرار کردم. حتما می‌پرسید تصمیم من چه بود؟ یادم می آید روز اول از بازیکنانم تست قدرتی و سرعتی گرفتم و روز بعد آنها را یازده به یازده به زمین فوتبال فرستادم تا با هم بازی کنند در روز سوم باز هم بازیکنان را تست کردم.

سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران ادامه داد: با تمام تجربه به این نتیجه رسیدم که با بررسی فشار خون بازیکنان و تاثیر بر روی قلبشان می‌فهمید که فوتبال یک بازی ساده است و فقط یک چیز در مورد آن وجود دارد که آن هم بازیکنان هستند.

کی‌روش تاکید کرد: بعد از گذشت 40 سال و با در نظر داشتن تمام تجارب می‌توانید مسائل حرفه‌ای زیادی داشته باشید. تجهیزات پزشکی و ورزشی امروز بسیار پیشرفته هستند اما مهمترین مطلب در فوتبال تنها یک چیز است و آن لذت بردن  و همچنین کمک به پیشرفت بازیکنان و ارتقای آنها است.

وی اظهار داشت: همانطور که بورا در مورد مسائل مختلف صحبت کرد تمام این کارها برای گرفتن تصمیم مناسب در زمان مناسب است. بازیکنان باید این تخصص را داشته باشند که تصمیم مناسب را در حساس ترین لحظه گرفته و از آن نیز لذت ببرند. بخاطر همین است که بورا به مطلبی اشاره کرد که فرگوسن هم پیش‌تر آن را عنوان کرده بود و این مربوط به مشاهدات و بررسی‌های ما از مربی‌گری است. هنوز بخاطر دارم زمانی که وارتر را از لاتزیو به منچستر آمد فرگوسن به من گوشزد کرد که تو زیاد در تمرینات هستی و باید به دور بروی و از دور نگاه کنی تا مشاهدات بهتری داشته باشی.

کی‌روش تصریح کرد: فرقی نمی‌کند کجا مشغول به کار هستی آمریکا، آفریقا و یا در هر نقطه دنیا؛‌ اصلا مهم نیست. اگر مربی هستید باید با ذهن باز فرایند مربیگری را ادامه دهید. قدم بعدی در این امر تصمیم مناسب در زمان مناسب است. باید فرا گرفت که چه منطقی  را بیان و چگونه با بازیکنان ارتباط برقرار کرد.

سرمربی تیم ملی فوتبال اضافه کرد: هنگامی که در مورد ارتباط برقرار کردن صحبت می‌کنید یکی از نکات حائز اهمیت این است که باید بدانید هیچ چیزی نباید بگویید و باید بدانید در چه زمانی سکوت کامل اختیار کنید چرا که آن زمان لحظه‌ای است که بازیکنان می‌دانند توقعی از آنها دارید. در این لحظه می‌توانید ارتباط دوستانه‌ای برقرار کنید.

وی با بیان اینکه می‌خواهم به مطلبی اشاره کنم که در دوران مربیگری از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است، گفت: هنوز کنگره‌ای که در فیفا برگزار شد و پوشکاش در آن سخنرانی کرد را به یاد دارم. آن سخنرانی مراسم خداحافظی او از فیفا بود. فکر نمی‌کنم تعداد زیادی این مراسم را یادشان باشد.

کی‌روش عنوان کرد: پوشکاش در لحظات پایانی صحبت خود گفت: می‌خواهم راز مربیگری خود را بیان کنم. قلم و کاغذهای خود را بردارید چرا که دیگر این صحبت را جایی تکرار نمی‌کنم. او گفت آیا شما آماده هستید که امروز یاد بگیرید چرا که دیگر این فرصت تکرار نشده و من هیچ زمان آن را تکرار نمی‌کنم. پوشکاش گفت مطمئن باشید و همیشه بهترین قرارداد را با رئیس‌تان امضا کنید .

سرمربی‌ تیم ملی افزود: امروز آخرین سخنرانی من نیست اما می‌خواهم چیزی را بگویم . بزرگترین درس در مربیگری این است، افرادی موفق هستند که می‌توانند تطبیق پذیری زیادی داشته باشند چرا که بزرگترین افراد آنهایی هستند که کارهای بزرگی را انجام می‌دهند.

به گزارش تسنیم کی‌روش در ادامه گفت: بزرگترین اشتباه این است که بخواهیم در تمرینات کپی‌برداری کنیم. اگر احساس می‌کنید با کپی برداری از تمرینات فرگوسن یا اریکسون موفق می‌شوید اشتباه می‌کنید. شما نمی‌توانید با نگاه کردن، تیمی را تمرین دهید. این مثل این نیست که به داروخانه بروید و با یک نسخه کارتان درست شود؛ اگر اینطور فکر می‌کنید سخت در اشتباه هستید.

وی نکته کلیدی در آماده سازی هر تیم را انجام تمرینات دانست و گفت: همیشه باید بدانیم چه تمرینی برای بازیکنان در نظر گرفته شود تا آنها موفق شوند. برای مثال تمریناتی که من در تیم ملی چندین بار برای حفظ توپ انجام می‌دهم شاید تمریناتی نباشد که یک مربی دیگر در تیمی با آن به اهدافش برسد. چون من با توجه به افکاری که دارم تمریناتم را طراحی می‌کنم تا تاثیرگذاری زیادی در تیمم داشته باشد.

مربی سابق منچستر تاکید کرد: وقتی شما در تیمی مانند منچستر کار می‌کنید 10 بازیکن انگلیسی دارید که با طرز تفکر خاص مدرسه‌ای انگلیس بزرگ شده‌اند. در کنار اینها بازیکنانی از فرانسه، آرژانتین یا ایتالیا در اختیار دارید پس شما باید با انجام یک تمرین مناسب کاری کنید تا شور و اشتیاق بازیکنان حفظ و تمام بازیکنان با طرز تفکر مختلف کنار هم جمع شوند.

کی‌روش ادامه داد: در نتیجه شما باید تصمیماتی بگیرید که به روز باشد  و با بازیکنان تطبیق پیدا کند و با دست گذاشتن روی نقاط تاثیرگذار به اهدافتان برسید. این مانند آن است که شما بخاطر گلودرد به دکتر مراجعه کنید و دکتر برای پای شما کرمی تجویز کند و یا بازیکنی دچار دل درد شود و دکتر برای قلبش دارو بدهد. بعضی از مربیان فکر می‌کنند با تمرینات بورا، کارلوس یا فرگوسن به موفقیت می‌رسند در حالی که این گونه نیست.

بعد از این سرمربی تیم ملی رو به ذوالفقارنسب کرد و خطاب به او گفت: آقای دکتر! شما از من سوال کردید که در حال حاضر دغدغه‌ام چیست. حالا بعد از این مقدمه می‌خواهم پاسخ شما را بدهم. من فکر می‌کنم برای رقابت کردن با افتخار و غرور در بزرگترین تورنمنت تاریخی فوتبال باید دید یک برنامه آماده سازی بسیار ایرانی داشته باشیم و همچنین برنامه‌ای که با بازیکنان ایرانی تطبیق پیدا کند. اگر بخواهیم به این مهم دست پیدا کنیم باید تمرین کنیم و برای تمرین کردن هم به زمان نیاز داریم. پس ما برای برنامه آماده سازی خوب احتیاج به مطلبی داریم که بورا به آن اشاره کرد یعنی بازیکنان.

کی‌روش  ادامه داد: بخاطر دارم در ابتدای راه صعود به جام جهانی در ترکیه اردو فوق العاده خوبی برگزار کردیم؛ هتل عالی بود، اتاق‌ها مجلل بودند، زمین تمرین مناسبی در اختیارمان بود. پولی که بیت المال در آنجا خرج کرد خوب بود، توپ‌های عالی هم داشتیم ولی فقط بازیکن نداشتیم.

سرمربی تیم فوتبال ایران خطاب به ذوالفقارنسب تصریح کرد: آقای دکتر! دغدغه من دغدغه 60 میلیون ایرانی است که بعد از پیروزی مقابل کره جنوبی به خیابان آمدند و شادی کردند. دغدغه من دغدغه تمام آن افراد است؛ تمام آن افرادی است که مسئولیت رهبری تیم‌شان را دارم. آنها از من سوال می‌کنند که چه برنامه‌ای برای آماده سازی بخاطر حضور با افتخار و غرور و با پرستیژ در جام جهانی دارید و من هیچگاه از بار این مسئولیت شانه خالی نمی‌کنم چون می‌خواهم بجنگم و رهبری تیمی را بر عهده داشته باشم که با غرور و افتخار و لذت در جام جهانی حضور داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: بلاتر در اینجا حاضر خواهد شد تا دستورات فیفا و موارد خاص را برای ترخیص بازیکنان در تیم ملی تشریح کند. آن قوانین و دستورات فیفا هیچگاه براساس شرایط و جایگاه تیم‌هایی مانند ایران،‌ موزامبیک و کاستاریکا نوشته نشده و طبق نیازهای تیم‌های قدرتمند دنیا از قبیل آلمان، ایتالیا، اسپانیا،‌ برزیل و غیره تنظیم شده است.

کی‌روش اظهار داشت: زمانی که با بورا در کره جنوبی بودم هر دو سال یکبار کاری را انجام می‌دادیم. این افتخار را دارم که به عنوان جوان‌ترین مشاور فیفا باشم که هنوز آن هم مدرس آن نیز هستم. خوب به خاطر دارم که هر دو سال یکبار در کنگره فیفا شرکت می‌کردیم و این افتخار را داشتیم که به صحبت‌های همکارانمان در خصوص قهرمانی تیم‌هایشان در جام‌های جهانی گوش بدهیم. به این کنگره‌ها رفتیم و دیدیم که اسکولاری و پریرا چگونه تیم‌هایشان را قهرمان جهان کردند. 

سرمربی تیم ملی افزود: بعد از چند کنگره یکی از همکارانمان از استوونی این قدرت را پیدا کرد که سوال صریح همه ما را بپرسد. او گفت به ما بگویید چرا آرژانتین،‌ برزیل ،‌ایتالیا و فرانسه توانستند قهرمان جهان شوند، به ما بگویید چگونه استوونی می‌تواند قهرمان شود؟ سوال ما این است چرا استوونی، ایران، نیجریه ، امارت و قطر نمی‌توانند قهرمان جهان شوند؟ 

کی‌روش گفت: زمانی که مربی جوانی بودم و افتخار این را داشتم که سرمربی تیم ملی جوانان پرتغال شوم با اتفاقات زیادی روبرو بودم. پرتغال کشوری است که صد هزار بازیکن و هلند یک میلیون بازیکن تحت پوشش فدراسیون دارد. دغدغه بزرگ من به عنوان یک مربی جوان این بود که چگونه می‌توانیم قهرمان شویم؟

وی اضافه کرد: آنقدر در آن دوران جوانی قدرت،‌ شعور و اشتیاق و علاقه را در خود می‌دیدم که به کشورهای ایتالیا، فرانسه، اتریش و آلمان سفر و سعی می‌کردم یاد بگیرم. حتی یک بار به همراه مدیر برنامه‌های خود 15 روز به فرانسه رفتم تا یاد بگیرم که یک مربی چه توقعاتی از بازیکنان دارد. من با آنها تمرین کردم، آنقدر تمرینات سخت بود که روز دوم می‌خواستم انصراف بدهم. پس از 15 روز تمرین تقدیرنامه‌ای را به من به خاطر اینکه بدترین بازیکن آن زمان بودم، داده شد.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تصریح کرد: بعد از تمامی تجارب به یک نتیجه رسیدم که اگر بخواهیم با پرتغال قهرمان شویم نمی‌توانیم از هلند، انگلیس و فرانسه کپی برداری کنیم و یک سیستم نوین که متعلق به خودمان باشد را مورد بهره برداری قرار دهیم. این دقیقا همان کاری بود که با کمک فدراسیون،‌ مربیان و همه اهالی فوتبال پرتغال انجام داده و توانستیم دو بار قهرمان جوانان جهان شویم و عناوین خوبی را در فوتبال اروپا کسب کنیم.

کی‌روش گفت: زمانی که کار خود را شروع کردم تنها یک بازیکن به نام پائولو فرر به عنوان لژیونر در اسپانیا بازی می‌کرد اما بعد از 10 سال یکی از بازیکنان تیم ملی پرتغال از داخل کشور نبود و آنها در تیم‌های بین المللی بازی می کردند.  تکرار می‌کنم دغدغه اصلی من این است که باید کار جدیدی انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: مشکل این است برخی از افرادی که مسئول هستند فوتبال ایران را با دیگر کشورها مقایسه می کنند. برخی از آنها می گویند لیگ اسپانیا، آلمان و انگلیس 15 روز مانده به آغاز جام جهانی تعطیل می‌شود. من هم اگرمربی آن تیم‌ها بودم از چنین اتفاقی خوشحال می‌شدم اما من سرمربی ایران هستم و این وظیفه را دارم که به مربیان ایرانی گوشزد کنم چرا که شما می‌دانید حرف من درست است. از همین جا درخواست خالصانه می‌کنم برای حمایت از تیم ملی و اینکه بتوانیم برنامه آماده سازی خوبی داشته باشیم. تجربه 30 ساله‌ام می‌گوید که مهمترین شرایط برای ما تطبیق پذیری است. باید آماده سازی خود را با واقعیت فوتبال ایران تطبیق دهیم.

بعد از این جمله حضار برای سرمربی تیم ملی دست زدند و امیر حاج رضایی سوالی از کی‌روش پرسید. حاج رضایی گفت ایران بخاطر تحریم‌ها در بدترین شرایط قرار داشت و حتی دارو را هم از مردم ما دریغ می‌کنند در این شرایط صعود به جام جهانی یک پیروزی بزرگ بود تا مردم فشارها را از یاد ببرد. من از سال 1966 با پرتغال در جام جهانی آشنا شدم. قبل از آن می‌دانستم این کشور در شبه جزیره ایبریا قرار دارد و نویسنده بزرگی به نام ژوزه ساراماگو که برنده جایزه نوبل ادبی بود در این کشور بود. اکنون دو نکته برای من مطرح است ابتدا یک سوال از جانب یک مربی بزرگ که پاسخی برای آن پیدا نکردم و دوم اینکه مسابقات جام جهانی برزیل برای ما یک مسابقه ساده نیست بلکه فریاد یک ملت بزرگ از گلوی شما و بازیکنان شما است. مانند همان فریادی که از گلوی شما بعد از بازی با کره بعد از اظهار نظر مربی این تیم اعلام شد و ما هم لذت بردیم. یک جمله بسیار معروف است که می‌گوید « فوتبال مسئله مرگ و زندگی نیست بلکه بالاتر از این دو موضوع است » من از شما سوال دارم که این جمله یعنی چه؟

سرمربی تیم ملی در پاسخ به صحبت‌های حاج رضایی تاکید کرد: من این افتخار را داشتم که مربیگری یکی از بازیکنان سطح بالای یوگسلاوی را بر عهده داشته باشم. فوتبال فضای خوبی را به جامعه ارائه می‌دهد. من سابقه خوبی در کار کردن با بازیکنان اهل یوگسلاوی دارم و کار کردن با این بازیکنان تجربیات بسیار خوبی را به من آموخت و البته باعث شد موهای سر من بریزد. در آن مقطع با بازیکن خوبی آشنا شدم که البته بخاطر شرایط خاص این کشور نتوانست چندان رشد کند و نام او استوکویچ بود.

کی‌روش تصریح کرد: در جای دیگر هم گفتم که فوتبال را باید سازمان ملل بنامیم. این یعنی فوتبال بدون در نظر گرفتن ملیت ، مذهب و مسائل دیگر می‌تواند به اتحاد کل دنیا منجر شود. در پاسخ به شما آقای حاج رضایی که پرسیدید چه مسئله ای مهمتر از مرگ و زندگی است باید بگویم که فوتبال مهمتر از مرگ و زندگی است و اینکه این مسئله را درون خود احساس کنید.طبقه بندی: اخبارتیم ملی ایران،
برچسب ها: سایت استقلال، سایت استقلال تهران، سایت رسمی استقلال تهران، سایت باشگاه استقلال، باشگاه استقلال، باشگاه استقلال تهران، اخباراستقلال،


تاریخ : چهارشنبه 15 آبان 1392 | 06:53 ب.ظ | نویسنده : بابک استقلالی | نظرات